مقدمه ای بر زبان C

زبان ‏C توسط Dennis Ritchie بین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ ابداع شد؛ در سال ۱۹۷۸ دنیس ریچی به همراه Brian Kernighan یک کتاب آموزشی بسیار خوب برای C با نام "The C programming language"منتشر کرد. این کتاب در واقع اولین تعریف رسمی از این زبان بود و از آنجا که نوع اصلی C محسوب می شود گاهی اوقات به آن C سنتی می گویند. متاسفانه‌این کتاب بسیاری از جنبه‌های این زبان را تعریف نشده باقی گذاشت. بنابر این افرادی که کامپایلر‌ها را می نوشتند مجبور بودند خود در مورد چگونگی رفتار با این جنبه‌ها تصمیم گیری کنند. نتیجه‌ی ‌این رفتار وابستگی شدید C و واکنش آن به کدها به نوع کامپایلر مورد استفاده بود. ممکن بود کدی که در یک کامپایلر نتیجه‌ای مطلوب می‌دهد در کامپایلر دیگری نتایج متفاوتی را در بر داشته باشد. استفاده از این لهجه مدت زیادی طول نکشید. gcc تنها برای کامپایل برنامه‌های خیلی قدیمی از آن پشتیبانی می کند و ما تنها به خاطر مقاصد تاریخی به آن اشاره کردیم.

‏نسخه‌ی ISO C

در سال ۱۹۸۳ موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) کمیته‌ای را به منظور تدوین یک استاندارد صحیح و رفع برخی کاستی‌ها ی زبان C تشکیل داد. کار تدوین این استاندارد در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید و مورد پذیرش سازمان بین المللی استاندارد یا (ISO) نیز قرار گرفت. این لهجه جدید با نام C89 شناخته شد. همچنین از آن به عنوان ISO C و ANSI C نیز یاد می شود. gcc یکی از سازگارترین کامپایلر‌های موجود با این لهجه است.

C99

کمیته ANSI C جلسات بسیار کمی را برای ارتقای این زبان تشکیل می دهد. آخرین استاندارد ارتقا یافته در سال ۱۹۹۹ عر ضه شد که با نام C99 شناخته می شود. تاکنون کامپایلر‌های بسیار کمی به طور کامل از C99 پشتیبانی می کنند زیرا ایجاد تغییرات در یکی از مهمترین نرم افزار‌های سیستم عامل کار زمان گیری است. تا زمان نگارش این مقاله پشتیبانی gcc از C99 تا حد قابل توجهی کامل شده است اما توسعه دهندگان هنوز مشغول کار بر روی آن هستند.

GNU C

GNU C بسیار شبیه C89 است اما دارای برخی خصیصه‌های جدید از C99 و برخی امکانات فرعی اضافه (extension) دیگر است. امکانات فرعی برای رفع برخی اشکالاتی که C99 راه حل مناسبی برای آنها ارایه نکرده توسط توسعه دهندگان ارایه شده اند. GNU C نوع پیش فرض gcc است .

آینده استانداردها

امکانات فرعی اضافه از قبیل آنهایی که توسط gcc اضافه می شوند منابع الهام اصلی ISO برای استاندارد‌های جدید C هستند. زمانی که گروه ANSI C مشاهده می کنند تعداد زیادی از کامپایلر‌ها یکی از امکانات فرعی اضافه را به کار می گیرند آنها لزوم وجود آن امکان را بررسی می نمایند و در صورتیکه آنرا مفید تشخیص دهند یک را استاندارد برای به کار گیری آن ارایه می دهند. برخی از امکانات فرعی اضافه شده توسط gcc ممکن است در آینده به صورت استاندارد در آیند و برخی دیگر ممکن است اینگونه نباشند.

/ 0 نظر / 12 بازدید