نرم افزار های متن باز

 نرم افزار آزاد

یک نرم افزار زمانی یک نرم افزار آزاد است که چهار شرط را برای کاربران فراهم کند :
1-
آزادی برای اجرای برنامه برای هر هدفی و استفاده از آن در هر زمینه‌ای.
2-
آزادی درمطالعه درباره‌ی نحوه‌ی کار یک برنامه.(در دسترس بودن سورس کد پیش شرط این موضوع است)
3-
آزادی در توزیع مجدد برنامه و یا کپی آن برای همسایگان.
4
-
آزادی برای توسعه و بهبود و تغییر برنامه و منتشر کردن دوباره‌ی برنامه. (در دسترس بودن سورس کد پیش شرط این موضوع است)

نرم افزار‌هایی که آزاد نیستند نرم افزار دارای حق مالکیت (یا انحصاری) نامیده می شوند، چرا که یک نفر ادعای مالکیت آنها را می کند و دیگران را از به اشتراگ گذاری و ایجاد تغییر در آن منع می نماید. از دیدگاه اخلاقی نوشتن نرم افزار آزاد راهی اجتماعی تر است. نرم افزار آزاد با اجازه دادن به کاربرانش برای کمک به خود از طریق ایجاد تغییرات دلخواه در نرم افزار (یا استفاده از فردی دیگر برای ایجاد تغییرات ) آنها را قدرتمند می سازند. آن به افراد اجازه می دهد تا از طریق به اشتراک گذاردن نرم افزار با همسایگانشان به آنها کمک کنند. نرم افرار انحصاری بر عکس عمل می کند : آن با گفتن این نکته به افراد که پاسخ مثبت دادن به تقاضای کمک مردم جرم است به اشتراک گذاری نرم افزار را غیر قانونی می سازد. در حالیکه نرم افزار آزاد به افراد اجازه می دهد تا با پخش نسخه‌های بهبود یافته نرم افزار به اجتماع خود کمک کنند.
نرم افزار آزاد همچنین بر ضد افراد فقیر یا افراد کشور‌های در حال توسعه موضع نمی گیرد.با اعطای تمام آزادیهای بالا به آنها اجازه می دهدتا بدون اجبار برای پرداخت مبالغ غیر ممکن پول برای حق امتیاز نرم افزار از کامپیوتر استفاده کنند. در نهایت برتری‌های فنی نیز وجود دارد. نرم افزار آزاد فارغ از دسیسه‌های بازاریابی است.آن خود را برای مجبور کردن کاربران به خرید قطعه‌های اضافی برنامه محدود نمی‌کند. هر قطعه از
GNU
طوری طراحی شده که تا حد ممکن مفید باشد
نر افزار‌های انحصاری تنها در یک شکل قابل خواندن برای ماشین توزیع می شوند. این یعنی کاربر نمی تواند از آنچه درون نرم افزار اتفاق می افتد اطلاع یابد.در مقابل نرم افزار آزاد باید به همراه کد منبع خود در یک فرمت قابل خواندن برای انسان منتشر شود. به عنوان یک برنامه نویس شما می توانید کدهای هر قطعه از نرم افزار ازاد را که مایل باشید مطالعه کنید. اگر خطایی در برنامه وجود داشته باشد شما می توانید خودتان آنرا رفع کنید.
این آزادی در رفع خطاها و اضافه ساختن امکانات چیزی است که نرم افزار
GNU
را عالی می سازد. همه کدها برای بازبینی در دسترس اند.
نرم افزار آزاد قصد تغییر جهان برای بهتر شدن را دارد.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید